Szczeniaki
Strona Główna Galeria Choroby i pielęgnacja Plusy i minusy



Karmienie szczeniaka Yorka - o czym należy pamiętać:

Odpowiednie karmienie szczeniat jest sprawa priorytetowa i warunkuje ich prawidłowy rozwój. Jeżeli zwierzę nie otrzymuje tresciwej i bogatej w substancje mineralnej karmy, może mieć problemy zdrowotne w dorosłym życiu. Yorkshire Terrier jest dosć wymagajacym czworonogiem, który nie zadowoli się pierwszym, lepszym ochłapem. Własciciele musza dbać o utrzymanie i urozmaicanie jego diety. W wypadku szczenięcia Yorkshire dieta powinna składać się z następujacych produktów:

*Mięso (preferowane mięsa chude: cielęce, jagnięce, drobiowe. Powinnismy wystrzegać się mięs tłustych, a przede wszystkim mięsa wołowego i wieprzowiny).
*Biały i żółty ser. Żółtka kurzego jaja.
*Niewielkie ilosci proszkowanego, półtłustego mleka, które może być podawane wraz z płatkami owsianymi. Z mleka można zrezygnować po piatym miesiacu życia.
*Gotowane warzywa, badź warzywa surowe w minimalnej ilosci
*Owoce, przede wszystkim jabłka
*Przegotowana woda
Danie główne powinno składać się z mięsa, produktów zawierajacych skrobię, – czyli makaronów, ryżów, kasz – oraz gotowanych warzyw. Najpopularniejszym daniem obiadowym dla szczeniat sa ryżowe kuleczki mięsne, w skład, których wchodzi chude, drobno posiekane mięso, ryż oraz gotowane, pokrojone warzywa takie jak groszek czy marchewka. Starsze szczenięta moga otrzymywać mięso w nieco większych kęsach, podawanie kosci i podrobów nie jest jednak wskazane. Niektórzy własciciele dodaja do pokarmu miód czy maczkę kostna. Nie należy jednak traktować tych składników jako podstawowych i wprowadzać do codziennej diety. Również mleko powinno być podawane zwierzętom sporadycznie i nie pojawiać się w psiej misce na co dzień - wystarczy jeden dzień w tygodniu.


Porady
*Psiak musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody przegotowanej!
*Sprawdzać co kilka godzin czy do włosów wokół odbytu nie przykleił się kał. Jeżeli tak się stało to należy umyć w letniej wodzie a ponad to należy bacznie obserwować szczeniaczka czy nie było to spowodowane biegunka.
*Pilnować aby piesek się nie odwodnił skóra na karku musi być elastyczna i po naciagnięciu powinna od razu wracać do poprzedniego stanu jesli pozostaje odciagnięta z pieskiem jest bardzo zle i może mu pomóc tylko lekarz dużymi dawkami zastrzyków z soli fizjologicznych.
*W razie biegunki która może być spowodowana przekarmieniem lub zmiana karmy podawać węgiel. Jeżeli biegunka utrzymuje się ponad 24godz udać się koniecznie do lekarza. Nie próbować samemu leczyć szczeniaka !
*Uszy należy co jakiś czas przystrzyc na końcach wówczas sa lżejsze i szybciej stana.
*Sprawdzać łapki i w miarę potrzeby przycinać pazurki i wystrzyc włosy między opuszkami.
*Jeżeli psiak spi skulony i drży to znaczy że mu zimno, najlepiej jest go przykryć. W gnieździe mógł przytulić się do rodzeństwa teraz gdy jest sam może być mu zimno.
*Chronić przed przeciagami.
*Nie przegrzewać szczególnie w samochodzie przy dużych upałach może być goraco on nie umie jeszcze ziać jak to robia dorosłe psy aby schłodzić organizm, a że nie potrafi nam powiedzieć że jest mu za goraco to po prostu kręci się i piszczy.
*Nie zostawiać szczeniaka w domu samego bez kontroli aby obgryzajac cos nie zrobił sobie krzywdy, najlepiej zamknać w kontenerku i nie zapomnieć zostawić wody. Można umilić mu czas pozostawiajac coś smakowitego do obgryzania.
*Należy zwrócić baczna uwagę na to co dajemy szczeniakowi na przekaskę, często jest tak że kawałek jest nieduży a my zakładamy że szczeniak go pogryzie niestety często się zdarza że jest to tylko nasze pobożne życzenie szczeniak może być na tyle zachłanny że będzie próbował cały kawałek połknać a robi się to naprawdę niebezpieczne jeżeli utkwi mu to w przełyku.
*Nie przekarmiać szczególnie gdy karmiony jest sucha karma. Karma sucha pęcznieje w żoładku i może doprowadzić do wzdęć i bolesci, a nawet skrętu żoładka. Niestety, przy skręcie żoładka nikt nie będzie mu w stanie pomóc i szczeniak może zginąć w ogromnych męczarniach. 90% weterynarzy nie podejmie się takiej operacji na tak małym szczeniaczku choćby dla tego, że nie jest w stanie go pozszywać ponieważ nici rwa mięsnie jak papier. Jakiekolwiek zabiegi operacyjne maja szansę powodzenia dopiero gdy psiak ukończy 1 rok życia.
*Dopóki piesek nie będzie ponownie zaszczepiony w wieku 9 tygodni nie wolno wyprowadzać go na dwór chyba, że w takie miejsca gdzie inne psy nie mogły ewentualnie zakazić chorobami takiego terenu np. działka, ogród przy domu.Najbardziej niebezpieczne sa trawniki na osiedlach, gdzie maja dostęp różne psy.